Recepty


Zásady zpracování pštrosího masa

Pštrosí maso svou chutí a vůní připomíná telecí maso s příchutí zvěřiny, má ale tmavší barvu. Je možno ho použít na přípravu všech pokrmů od studené kuchyně, vhodná je i úprava vařením, dušením, pečením, ale nejlépe vynikne chuť pštrosího masa při grilování. Je možné ho kombinovat s různým kořením.

Aby maso projevilo svou přirozenou vůni, je vhodné jej minimálně hodinu před přípravou vybalit, postupné zvyšování teploty masa před tepelnou úpravou také podpoří samotnou chuť masa.

Grilování masa

Před grilováním je možné maso marinovat, nejlépe však vynikne jeho chuť při kořenění solí a čerstvě drceným pepřem nebo čerstvými bylinkami.

Maso je nejlépe nakrájet na steaky o tloušťce cca 2-3 cm. Je možno grilovat na litinové pánvi s minimálním množstvím tuku, nebo přímo na roštu na žhavém uhlí. Prudkým opečením se póry masa uzavřou a steak tak zůstane šťavnatý a křehký, bez ohledu na to jestli chceme:

  • Růžový (rare 2,5 minuty z každé strany)
  • Středně propečený (medium 4 minuty z každé strany)
  • Propečený (well done 4,5 minuty z každé strany)

I po stažení z grilu maso ještě dochází a potřebuje chvíli na teplém místě, aby se v něm uvolnila šťáva a vůně.

Pštrosí maso nejlépe chutná při úpravě medium, nikdy ho však nenechte dlouhou úpravou vysušit.

Pečení vcelku

Celé kusy masa (nejlépe velký filet, ořech nebo velký šál) okořeníme solí, pepřem nebo kořením na divočinu, zprudka opečeme na tuku při teplotě 180°C a pečeme v troubě při teplotě cca 80°C podle váhy masa 1kg masa – 1-1,5 hodiny do růžova. Malé kusy potřebují jen 20 – 25 minut. Při tomto způsobu pečení nevyteče z masa žádná šťáva, maso je nádherně šťavnaté a křehké, při krájení jsou plátky na řezu jemně růžové. Tip na vpichovém teploměru ve středu masa je cca 60 – 65°C.

Pečení ve vlastní šťávě

Celé kusy masa (nejlépe šály spodní kýty – pečeně) okořeníme, můžeme prošpikovat špekem, zprudka opečeme na tuku spolu s kořenovou zeleninou, podlijeme vývarem nebo vínem a pomalu pečeme ve vlastní šťávě při teplotě cca 80°C asi 1 hodinu. Po upečení můžeme šťávu upravit jako přírodní, nebo zeleninu propasírovat, zahustit, přidat smetanu a připravit jako svíčkovou na smetaně.

Dušení

Maso nakrájené na kostky (nejlépe maso na guláš, srdce nebo pštrosí krk) můžeme restovat a dusit na cibulovém základě jako guláš, zpracovat na ragů apod. Doba úpravy je cca 45 až 60 minut.

Vaření

Maso na vaření (krk, žebra, křídla) vaříme táhlým varem, barva vývaru je jako u hovězího, maso na vaření obsahuje hodně kolagenu, po vychladnutí vývar tvoří rosol.

Pštrosí steak ve slaninovém kabátku

Počet porcí (kusů): 4
Doba přípravy: 30 minut + 24 hodin naložení

Suroviny:
4 ks pštrosích steaků (á 200g)
1 sáček kořenící směsi STEAK
8 plátků uzené slaniny
olivový olej, režná nit

Postup:
Pštrosí maso potřeme olivovým olejem smíchaným s kořením STEAK a dáme uležet do chladna nejlépe na 24 hodin. Uzenou slaninou poté vytvoříme okolo steaků „kabátek“, který zajistíme režnou nití. Steaky po uležení a obalení vkládáme do rozpáleného oleje na pánvičce, a zprudka opékáme z každé strany cca 4-5 minut. Poté necháme přikryté „ tzv. dojít “ cca 5-10 minut. Příloha americké brambory. Jako lahodná zeleninová příloha BABY karotka na másle.

Zdroj masa:
Vánoční trhy na BVV Brno – stánek fy. Pštrosí farma Doubravice nad Svitavou

Vaječný pštrosí likér

1 oddělený žloutek, 475 g cukru, 3 lžičky vanilkového cukru, 1 litr sladké smetany, 2 litry rumu nebo ještě lépe čisté režné (likér pak bude krásně žlutý, zatímco rum stáhne jeho barvu dohněda).

Žloutek ušlehejte při pokojové teplotě s cukrem, přimíchejte vanilkový cukr a nakonec zašlehejte smetanu a alkohol. Směs poté uložte ve větší nádobě do chladného prostředí a po vysrážení ji stočte do lahví.

Nudličky z pštrosího masa na houbách

Počet porcí (kusů): 4

Suroviny:
750g pštrosího masa (odřezky ze steaku)
50g uzené slaniny nakrájené na kostičky
3 cibule, 250g lišek nebo žampionů, koření na divočinu
sůl, 0,25l smetany, 2pl oleje nebo sádla

Pštrosí maso nakrájené na nudličky, osolené a okořeněné zprudka opečeme na rozpáleném tuku, přidáme slaninu a cibuli nakrájenou na nudličky, osmahneme spolu s houbami do zlatova, potom zalijeme smetanou a krátce povaříme. Podáváme nejlépe s domácími nudlemi nebo restovanými bramborami.

Pštrosí steaky v zázvorové marinádě

Počet porcí (kusů): 4

Suroviny:
4 pštrosí steaky z filetu po 200g, 2pl oleje nebo sádla, sůl
2pl nastrouhaného zázvoru, 4 rozmačkané stroužky česneku, 1pl sojové omáčky
1pl sherry, 1 kl cukru, 2 dcl pštrosího nebo kuřecího vývaru, 4 ks jarní cibulky i s natí

Z česneku, zázvoru, cukru, sherry, sojové omáčky smícháme v širší misce marinádu, do které naložíme nejlépe na 24 h osolené steaky. Po vyjmutí z marinády steaky oklepeme a zprudka opečeme na rozpálené pánvi na trošce tuku cca 5 minut z každé strany, pokud je chceme mít středně propečené, vyjmeme a dáme na teplé místo, do výpeku přidáme zbylou marinádu, vývar a krátce varem zredukujeme, až nám vznikne jemná hustá šťáva. Pokud by ve šťávě zůstaly hrubší kousky z marinády, můžeme ji přecedit. Steaky podáváme přelité šťávou z marinády s opečenou jarní cibulkou vcelku s rozpečenou bagetou.

Pštrosí steaky ve višňové omáčce s koňakem

Počet porcí (kusů): 4

Suroviny:
4 pštrosí steaky z filetu po 200g, 2pl oleje nebo sádla, sůl, pepř
250g zavařených nebo čerstvých višní,, 0,02 l koňaku nebo brandy
1 kl cukru, 2 dcl pštrosího nebo kuřecího vývaru

Steaky osolíme, opepříme a zprudka opečeme na rozpálené pánvi na trošce tuku cca 5 minut z každé strany pokud je chceme mít středně propečené, vyjmeme a dáme na teplé místo, do výpeku přidáme cukr, višně a necháme je lehce s cukrem zkaramelizovat, přidáme vývar a krátce varem zredukujeme, až nám vznikne jemná hustá šťáva s kusy višní. Na závěr přidáme koňak. Pokud by byla omáčka řídká, můžeme ji zahustit troškou škrobu rozmíchaného ve lžíci vody. Steaky podáváme přelité omáčkou, ideální přílohou jsou bramborové krokety.

Pštrosí hamburger

Počet porcí: 4

Suroviny:
600 g pštrosího výřezu, 2 polévkové lžíce oleje nebo sádla, 4 bulky na hamburger, 2 rajčata, kyselé okurky, 4 plátky ledového salátu, 2 nakrájené cibule osmažené dozlatova, 4 lžíce majonézy, barbecue omáčka

Pštrosí výřez pomelte, osolte a opepřete. Rozpalte tuk na pánvičce, maso rozdělte na čtyři stejné díly, vytvarujte z nich kolečka a položte na pánvičku. Prsty stlačte střed každého masa tak, aby se při smažení nenafouklo do karbanátku a opečte z obou stran. Mezitím si rozkrojte bulku a nechte nahřát. Spodní stranu potřete majonézou, na ni dejte list ledového salátu a položte na něj opečené maso přímo z pánvičky. Na maso dejte plátky okurku, rajčete, posypte osmaženou cibulkou a pokapejte barbecue omáčkou. Přiklopte horní částí bulky a vložte do papírového kornoutu na burgery nebo propíchněte špejlí.

 
Image
 

Pštrosí steaky v jeřabinové omáčce

Počet porcí: 4

Suroviny:
4 pštrosí steaky z filetu po 200 g, 2 polévkové lžíce oleje nebo sádla, sůl, pepř,
250 g zavařených nebo čerstvých jedlých jeřabin, 1 kávová lžička cukru, 2 dcl pštrosího nebo kuřecího vývaru (nebo jablečné šťávy)

Steaky osolte, opepřete a zprudka opečte na rozpálené pánvi na trošce tuku cca 5 minut z každé strany (pokud je chceme mít středně propečené). Vyjměte a dejte na teplé místo. Do výpeku přidejte cukr, jeřabiny a nechte lehce zkaramelizovat. Přidejte vývar (nebo jablečnou šťávu) a krátce varem zredukujte, až vznikne jemná hustá šťáva s kuličkami jedlých jeřabin. Pokud by byla omáčka řídká, můžete ji zahustit troškou škrobu rozmíchaného ve lžíci vody. Steaky podávejte přelité omáčkou, ideální přílohou jsou bramborové krokety. Místo jeřabin můžete použít také zavařené nebo čerstvé višně a pro výraznější chuť přidat do hotové višňové omáčky 0,02 l litru koňaku nebo brandy.

 
Image
 

Pštrosí vývar

Na cca 3 litru vývaru

Suroviny:
1 kg pštrosích morkových kostí nebo pštrosích šlach, 2 střední mrkve nebo jiná kořenová zelenina, 1 střední cibule, strouček česneku, bobkový list, nové koření, sůl, pepř, nať z petržele nebo jiné čerstvé zeleniny

Morkové kosti nebo šlachy omyjte studenou vodou a vložte do hrnce. Zalijte cca 3 litry studené vody a dejte vařit. Až se začne vařit, sbírejte pěnu. Potom přidejte oloupanou mrkev, cibuli, česnek, sůl, pepř, nové koření a natě z čerstvé zeleniny. Vařte alespoň ještě hodinu. Čím déle vývar potáhnete, tím bude silnější. Pro urychlení použijte tlakový hrnec. Po uvaření vývar sceďte a podle chuti dokořeňte. Můžete přidat nudle, játrové knedlíčky nebo kousky uvařené zeleniny. Podávejte s nasekanou pažitkou nebo petrželkou.

 
Image
 

Pštrosí guláš

Počet porcí: 4 porce

Suroviny:
600 g pštrosího masa na guláš, pštrosí škvařené sádlo, 300 g cibule, feferonky, sladká paprika, sůl, drcený kmín, česnek, majoránka, mouka na zahuštění

Na rozpáleném pštrosím sádle osmahněte cibulku, přidejte sladkou papriku a krátce ji osmahněte s cibulí, aby pustila barvu. Potom zalijte pštrosím vývarem (případně horkou vodou), udržujte ve varu a přidejte pštrosí maso nakrájené na kostky velké zhruba jako vlašský ořech. Přidejte sůl, kmín, feferonku a nechte vařit cca půl hodiny. Pak přidejte rozmačkaný česnek, majoránku a nechte ještě krátce provařit. Pokud máte rádi hustější omáčku, zahustěte moukou. Podávejte s chlebem nebo těstovinami. Na talíři ozdobte kolečky cibule nebo nakládanou paprikou.

 
Image